Czy w przypadku kolizji planowanej przydomowej oczyszczalni ścieków z siecią drenarską należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne przed dokonaniem zgłoszenia budowy w starostwie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 września 2017 r.

PYTANIE

Gmina planuje budowę około 100 przydomowych oczyszczalni ścieków. Inwestorem będzie gmina, natomiast oczyszczalnie będą znajdować się na prywatnych posesjach (gmina podpisała stosowne umowy z właścicielami nieruchomości). Oczyszczalnie składać się będą z osadnika oraz z drenaży rozsączających. Przed wystąpieniem do starostwa ze zgłoszeniem budowy oczyszczalni projektant złożył pismo o uzgodnieniu lokalizacji oczyszczalni do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji. W odpowiedzi uzyskał potwierdzenie, że tereny są faktycznie zmeliorowane, na mapach wyrysowano orientacyjne lokalizacje sączków i zbieraczy, a dalej w piśmie wskazano konieczność sporządzenia operatu wodnoprawnego i uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na budowę oczyszczalni. Zgodnie z mapami lokalizacja oczyszczalni nie przecina sączków i zbieraczy, nie koliduje z nimi. Znajduje się w odległości o 1,5 m od sączków. Równocześnie wskazano, że w przypadku wykonania odkrywek należy przedłożyć ekspertyzę do WZM.

Czy należy wykonać operat?

Czy urządzenia melioracji wodnych podstawowych i szczegółowych są urządzeniami wodnymi?

Czy w przypadku kolizji inwestycji (np. budowa przydomowej oczyszczalni ścieków) z siecią drenarską (zbieraczem i sączkami) należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne i sporządzić operat wodnoprawny przed dokonaniem zgłoszenia budowy oczyszczalni w starostwie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX