Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 28 lutego 2009 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2005 r.

PYTANIE

Czy w przypadku importu samochodów z USA, dokonania odprawy celnej na terytorium Niemiec, gdzie pobrane zostało tylko cło, a następnie przemieszczenia tych pojazdów na terytorium kraju, mamy do czynienie z wewnatrzwspólnotowym nabyciem?

Czynności tych dokonuje podatnik zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnatrzwspólnotowych, a przedmiotowe samochody mają służyć temu podatnikowi dla wykonywania czynności opodatkowanych na terytorium kraju.

Czy obowiązek w zakresie złożenia formularzy VAT-23 do urzędu skarbowego i zgłoszenia AKC-U do urzędu celnego nastąpi, w sytuacji jeśli podatnik będzie te pojazdy rejestrował? Czy wyżej opisaną czynność należy potraktować w składanej deklaracji VAT-7, jako dostawę wewnatrzwspólnotową (z Niemiec) i zrazem nabycie wewnatrzwspólnotowe w kraju?

Czy fakt nabycia nowych lub używanych samochodów będzie miał tylko wpływ na termin powstania obowiązku podatkowego (który w przypadku wewnatrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu powstaje z chwila ich otrzymania, a w przypadku używanych pojazdów, na zasadach ogólnych)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację