Czy w przypadku godzin nadliczbowych wynikłych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy można zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem na koniec okresu rozliczeniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik dnia 2 stycznia przepracował 6,5 godzin oraz 24 stycznia 5 godzin, natomiast 3 stycznia 9 godzin i 21 stycznia 10 godzin. W pozostałe dni po 8 godzin.

Czy można potraktować niedopracowane godziny pracy w dniach 2 stycznia i 24 stycznia jako czas wolny udzielony w stosunku 1:1,5 (bez wniosku pracownika) w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych w dniach 3 stycznia i 21 stycznia?

Czy pracownikowi na koniec stycznia należy wypłacić normalne wynagrodzenie powiększone o 1 godzinę (2 stycznia) i 2 godziny (21 stycznia) = razem za 178 godzin?

Wymiar wynosi 176 godzin, pomimo iż został mu zrekompensowany czas pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż w inne dni pracował krócej.

Czy należy się normalne wynagrodzenie miesięczne zgodnie z umową, czyli za 176 godzin?

Czy w przypadku godzin nadliczbowych wynikłych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy można zapłacić wynagrodzenie wraz z dodatkiem na koniec okresu rozliczeniowego, czy należy to robić po każdym miesiącu, niezależnie od długości okresu rozliczeniowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX