Czy w przypadku, gdy wzór informacji o przyznaniu ŚW nie odpowiada stanowi faktycznemu zaistniałemu w sprawie, to należy do świadczeniobiorcy skierować tylko jedną poprawną informację?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 8 ustawy z 26.04.2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, rozstrzygnięcie spraw wszczętych przed 30.06.2019 r. następuje w drodze informacji, o której mowa w art. 13a cyt. ustawy.

W systemie Sygnity-Świadczenia Rodzinne stworzony został wzór informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego rekomendowany przez MRPiPS (standardowa informacja o przyznaniu ww. świadczenia zawierająca: art. 13a cyt. ustawy, informację o przyznaniu świadczenia na dziecko/ci kwotę i okres oraz krótkie uzasadnienie "po rozpatrzeniu wniosku złożonego dnia... o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, stwierdzam, że spełnione zostały warunki przyznania świadczenia wychowawczego określone w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci," informację dotyczącą IKP. W przypadku internetowego złożenia wniosku pracownik wysyłający informację nie ma możliwości jej modyfikowania. Natomiast w przypadku złożenia wniosku w formie papierowej, istnieje możliwość modyfikowania informacji.

Wobec powyższego czy organ w sytuacjach "niestandardowych", np. przyznanie świadczenia wychowawczego, w związku z brakiem podstaw zastosowania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego na wniosek złożony przed 30.06.2019 r., czy przyznania świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 18/19 na pierwsze dziecko legitymujące się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności na wniosek złożony przed 30.06.2019 r. powinien: wysłać na adres e-mail wiadomość automatycznie generowaną, a następnie wysłać ją w formie papierowej wzbogaconą o art. 16 ust. 9 (w przypadku, gdy nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego), czy art. 17 ust. 3 (w przypadku przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w związku z niepełnosprawnością dziecka) i wzbogacone uzasadnienie odnoszące się do konkretnej sytuacji, natomiast w przypadku papierowego złożenia wniosku należy wysłać informację w wersji tzw. wzbogaconej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX