Czy w przypadku gdy świadczenie pielęgnacyjne zostały przyznane wstecz płatnik składek powinien za ten okres przekazać do ZUS „zerowe” imienne raporty miesięczne ZUS RCA?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2021 r.

PYTANIE

Na podstawie art. 6 ust 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz.423) za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Czy w sytuacji, kiedy np. w wyniku odwołania strony świadczenie pielęgnacyjne przyznane zostało przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze wstecz, np. w miesiącu marcu 2021 przyznano świadczenie od września 2020 r., spłata świadczenia nastąpiła w kwietniu 2021r., księgowość GOPS jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od danego świadczenia winna dokonać korekty stosownych deklaracji do ZUS za okres, kiedy świadczenie zostało przyznane, czyli już do września 2020 tzw. deklaracje zerowe, pomimo, że nie było rzeczywistego pobierania świadczenia – spłata następuje po otrzymania stosownej decyzji organu II instancji?

W przypadku zajęcia stanowiska, że w opisywanej wyżej sytuacji należy dokonywać korekt dokumentów do ZUS proszę o wskazanie podstawy prawnej takiego obowiązku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX