Czy w przypadku, gdy osoba nie wyrazi zgody na dobrowolne wniesienie wcześniejszych opłat za DPS, należy wszcząć postępowanie celem ustalenia tej opłaty wstecz?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 stycznia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2021 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy DPS.

Opłatę wnoszą mieszkaniec i zstępni, brakującą część wnosi gmina. Po kilku miesiącach organ przeprowadził wywiad z kolejnym wnukiem. Ustalono, że może on wnosić opłatę i wyraża zgodę na podpisanie umowy.

Czy umową należy objąć również okres od daty umieszczenia w DPS do dnia bieżącego czy tylko na bieżąco?

Czy (np. w przypadku, gdy osoba nie wyrazi zgody na dobrowolne wniesienie wcześniejszych opłat), należy wszcząć postępowanie celem ustalenia tej opłaty wstecz (i ustalić jego sytuację dochodową w poszczególnych miesiącach tamtego okresu)?

Czy też umową obejmujemy bieżący okres, a w zakresie okresu wcześniejszego przeprowadzamy postępowanie i ustalamy odpłatność decyzją?

Proszę też o wyjaśnienie, na czym polega zmiana treści art. 103 ust. 2 u.p.s. (wykreślenie zdania "przy czym opłata ta nie powinna być zwiększana w przypadku, gdy jedna z osób jest zwalniana z odpłatności z mocy prawa lub z powodów, o których mowa w art. 64, art. 64a albo art. 64b") i dodanie ust. 3 - jak to zmienia postępowanie w sprawie odpłatności zstępnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX