Czy w przypadku, gdy ordynator oddziału nie wykonuje swoich obowiązków przez wszystkie dni w tygodniu, konsultacji w przypadku odmowy przyjęcia dziecka do szpitala może dokonać lekarz dyżurny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 9 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z § 13 ust. 5 rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, do którego dziecko miałoby być przyjęte, jego zastępcą, albo lekarzem kierującym tym oddziałem w rozumieniu art. 49 ust. 7 ustawy o działalności leczniczej. W praktyce szpital, w tym izba przyjęć (przyjęcia/odmowy przyjęć pacjentów do szpitala) funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia całodobowo, natomiast lekarze kierujący oddziałami (zarówno ordynatorzy zatrudnieni w oparciu o stosunek pracy, jak i koordynatorzy zatrudnieni w oparciu o umowę cywilnoprawną) nie wykonują swoich obowiązków przez wszystkie dni tygodnia całodobowo (tj. bez jakiejkolwiek przerwy w świadczeniu pracy/usług). Poza normalnymi godzinami pracy (ordynacji) część kompetencji, obowiązków i uprawnień ordynatora lub koordynatora oddziału przejmuje lekarz dyżurny oddziału, zgodnie z regulaminem organizacyjnym szpitala, w szczególności nadzór merytoryczny.

Czy w związku z tym lekarz dyżurny oddziału może udzielić konsultacji, o której mowa w powyższym § 13 ust. 5, i takie rozwiązanie (przyjęte w regulaminie) nie narusza przedmiotowego przepisu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX