Czy w przypadku, gdy mamy do czynienia ze zwolnieniem przedmiotowym należy powołać się na konkretne zwolnienie obowiązujące dla danej usługi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma świadczy usługi zwolnione przedmiotowo, a czasami korzysta ze zwolnienia podmiotowego (sprzedaż zwolniona podmiotowo nie przekracza w roku 200 tys. zł). Nawiązując do art. 106e ust. 1 pkt 19) ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) - dalej u.p.t.u. w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 u.p.t.u., art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 u.p.t.u. - wskazanie:

a) przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

Czy wystarczy każdorazowo wpisać na fakturze: - podstawę zwolnienia podmiotowego, tj. art 113 u.p.t.u., czy w przypadku, gdy mamy do czynienia ze zwolnieniem przedmiotowym - musimy powołać się na konkretne zwolnienie obowiązujące dla danej usługi?

Czy ww. zagadnienie zostało opisane w oficjalnych interpretacjach, wyjaśnieniach?

Wydaje się być poprawne rozgraniczenie powołanego zwolnienia, ponieważ można łatwo zweryfikować, które faktury wliczają się do limitu 200 tys. zł - tylko te na których powołujemy się na art. 113 u.p.t.u.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX