Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2014 r.

PYTANIE

Sprzedajemy towar, który na zamówienia klienta sprowadzamy z zagranicy. Wystawiamy fakturę w dniu 20 stycznia z terminem płatności 10 lutego, zamówienie ma być zrealizowane 10 lutego. Niestety towar dostarczany jest z opóźnieniem i do klienta dociera 20 marca. Klienta opłaca fakturę w terminie, ale towaru nie otrzymuje. W związku z powyższym, faktura wystawiona jest więcej niż 30 dni przed wydaniem towaru.

Czy należy ją skorygować i wystawić fakturę zaliczkową w związku z wpłatą klienta? Co w przypadku, jeśli towar zostanie dostarczony z minimalnym opóźnieniem, np. 11 lutego (a nie 10 lutego)? Czy korygować fakturę?

Analogiczna sytuacja w przypadku zakupu towaru. Faktura z 20 lutego, towar ma być dostarczony 10 marca, faktura opłacona w całości zgodnie z terminem do 5 marca. Towar dociera dopiero 10 kwietnia.

Kiedy mamy prawo odliczyć VAT naliczony, czy w deklaracji za marzec (mamy fakturę i zapłatę), czy dopiero w deklaracji za kwiecień (jest faktura, zapłata i towar)?

Świadczymy usługi, za które klient zobowiązany jest zapłacić niezwłocznie zadatek, a następnie minimalnie 30 dni przed ich wykonaniem dopłacić resztę. Jeśli zapłaci, to wystawiamy fakturę zaliczkową i ujmujemy sprzedaż w deklaracji.

Czy w przypadku, jeśli klient od razu wpłaci całą kwotę (zadatek w 100% wartości usługi), mamy obowiązek wykazać w deklaracji w dacie wpłaty zadatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?