Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 28 lutego 2017 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 24 grudnia 2012 r.

PYTANIE

Polska Spółka z o. o. (A) swoje towary sprzedaje holenderskiemu kontrahentowi (B), wystawiana jest faktura oraz specyfikacja ilościowa, w treści której nabywcą jest spółka holenderska – posiadająca aktywny numer VAT UE. Towary bezpośrednio z Polski przesyłane są do kontrahentów spółki holenderskiej (kontrahenci C). Polska spółka otrzymuje e-mailowo informacje o miejscu dostarczenia towarów. Towary dostarczane są zarówno do Holandii (do BiC), pozostałych krajów UE (C), jak i do krajów poza UE (C). Transport organizuje i ponosi jego koszty spółka polska (A). Na życzenie kontrahenta holenderskiego na dokumencie CMR jako nadawca wpisane są dane spółki holenderskiej (B), odbiorca i miejsce przeznaczenia kontrahenci spółki holenderskiej (C), miejsce załadunku: siedziba polskiej spółki. Potwierdzenie dostarczenia towarów z firmy transportowej wystawiane są na zleceniodawcę, czyli spółkę (A). Faktura oraz specyfikacja ilościowa są potwierdzone przez spółkę holenderską podpisem.

Jak rozliczyć te transakcje na gruncie VAT?

Czy w przypadku dostarczenia towaru na teren Holandii (dla B i C) oraz innych krajów UE (dla C) będzie to dostawa wewnątrzwspólnotowa?

Czy w przypadku dostawy poza kraje Wspólnoty będzie to eksport pośredni, jeżeli towary odprawiane są w agencji celnej na terenie Polski przez spółkę holenderską?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację