Czy w przypadku budowy kanalizacji sanitarnej wyłączeniu z produkcji rolniczej nie podlegają wyłącznie grunty pod urządzeniami kanalizacyjnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 18 maja 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ramach zleconego przez gminę projektu "Budowa sieci kanalizacyjnej" planuje się na gruncie rolnym klasy III budowę sieciowej pompowni ścieków wraz ze zjazdem i placem postojowym do obsługi pompowni. Sieć kanalizacji sanitarnej jest inwestycją celu publicznego dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi, zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Planowany w ramach wskazanego zadania plac postojowy będzie wykorzystany jedynie dla potrzeb obsługi projektowanej pompowni i nie będzie wykorzystywany w innych celach. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., gruntami rolnymi, są grunty pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi. Natomiast w myśl art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - dalej u.z.w.o.ś. urządzeniami kanalizacyjnymi są sieci kanalizacyjne, wyloty urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz urządzenia podczyszczające i oczyszczające ścieki oraz przepompownie ścieków.

Czy w przypadku inwestycji jaką jest budowa kanalizacji sanitarnej wyłączeniu z produkcji rolniczej nie podlegają jedynie grunty pod urządzeniami kanalizacyjnymi w rozumieniu przepisów u.z.w.o.ś., czy też również cała infrastruktura towarzysząca tej inwestycji, np. place postojowe, zjazdy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX