Czy w przypadku braku zwrotu palet od odbiorcy zagranicznego z UE, gdzie towary są sprzedawane w ramach WDT ze stawka zero także wystąpią jakieś konsekwencje braku zwrotu palet, które z założenia miały być zwrotne,a firma odstępuje od zwrotnego ściągnięcia ze względu na koszty transportu np wystawienie faktury na samego siebie ze stawką 0%?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma sprzedaje wyroby na drewnianych paletach zwrotnych, czasami występuje sytuacja, że kontrahent po 90 dniach nie zwraca palet, ale są one do naszej dyspozycji do odbioru u kontrahenta, ponieważ koszty ich powrotnego transportu znacznie przekraczają ich cenę nabycia, jednostka odstępuje od ich ściągnięcia.

Czy w takim przypadku należy wystawić fakturę wew VAT na siebie samego i odprowadzić VAT należny, czy może w przypadku spisania ww palet jako niezawiniony niedobór (minimalizowanie potencjalnych kosztów), należy korygować w m-cu spisania vat naliczony od zakupu -dotyczy obrotu krajowego

Czy w przypadku braku zwrotu palet od odbiorcy zagranicznego z UE, gdzie towary są sprzedawane w ramach WDT ze stawka zero także wystąpią jakieś konsekwencje braku zwrotu palet, które z założenia miały być zwrotne, a firma odstępuje od zwrotnego ściągnięcia ze względu na koszty transportu np wystawienie faktury na samego siebie ze stawką 0%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX