Czy w przypadku braku możliwości podłączenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego do sieci kanalizacji nie należałoby uznać, że istniejące uzbrojenie terenu nie jest wystarczające?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 29 listopada 2018 r.

PYTANIE

Dotyczy odpowiedzi na pytanie QA1139824. W związku z odpowiedzią na inne pytanie – nr QA1150059, zwracam się z prośbą o ponowne przeanalizowanie odpowiedzi na pytanie nr QA1139824. Z odpowiedzi na pytanie nr QA1139824 wynika, że przy rozpatrywaniu wniosku o ustalenie warunków zabudowy nie powinno się brać pod uwagę przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z czym całkowicie się zgadzam.

Czy jednak w przypadku braku możliwości podłączenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego do sieci kanalizacji sanitarnej i braku możliwości budowy zbiornika na nieczystości ciekłe (odpowiedź na pytanie nr QA1150059) nie należałoby uznać, że istniejące i projektowane uzbrojenie terenu nie jest wystarczające dla planowanej inwestycji i czy nie należałoby wydać decyzji odmownej?

W decyzji pozytywnej organ musi podać warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

Czy w warunkach tych można w takim przypadku wpisać, że ścieki należy odprowadzać do kanalizacji sanitarnej albo do zbiornika bezodpływowego, skoro od razu wiadomo, że nie ma takiej możliwości?

Czy wydanie jakiejkolwiek decyzji pozytywnej nie spowoduje, że taka decyzja będzie niewykonalna?

Zwracam uwagę, że budynek mieszkalny jest obiektem budowlanym, który powinien posiadać instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem - art. 3 ust. 1 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX