Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 24 lipca 2015 r.

PYTANIE

Czy w przypadku 50% dopłat do posiłków dla pracowników umysłowych (nie są to posiłki wynikające z KP) podstawą opodatkowania w zakresie VAT będzie łączna wartość posiłku, czyli 100%?

Na gruncie VAT mówimy o świadczeniach odpłatnych albo nieodpłatnych.

Czy w przypadku 50% dofinansowania postawą opodatkowania usługi przekazanej na rzecz pracownika powinno być 50%?

Obawiam się tutaj jednak art. 32 u.p.t.u. i możliwości odliczenia 100% VAT, jeżeli będą to usługi stołówkowe, a nie gastronomiczne.

Czy słuszne byłoby podzielenia świadczenia na dwa odrębne tytuły: 50% świadczenia odpłatne i 50% nieodpłatne i ustalenie dwóch odrębnych podstaw opodatkowania?

Jeżeli współfinansowanie dotyczyłoby usług gastronomicznych, to rozumiem, że nieodliczony VAT podwyższa mi podstawę opodatkowania świadczeń przekazanych na rzecz pracowników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?