Czy, w przedstawionej sytuacji, wykonanie stawów rybnych należy klasyfikować jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2012 r.

PYTANIE

Czy wykonanie niżej opisanych stawów rybnych należy traktować jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko z uwagi na piętrzenie powyżej 1m - § 3 ust. 1 pkt 66 lit. d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) - dalej r.p.z.o.ś. i w związku z tym wymagać uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed udzieleniem pozwolenia wodnoprawnego?

Sprawa dotyczy 3 stawów o pow. 3,2 ha planowanych do wykonania w niecce terenowej, w której stagnuje woda na powierzchni ok. 1 ha. Wykonanie będzie polegało m.in. na wykonaniu grobli piętrzących w celu uzyskania dodatkowego zalewu i podniesienia obecnego zalewu o wysokość przekraczającą 1m. Stawy będą zasilane infiltracyjnie, wodami roztopowymi, opadowymi oraz wodą z rowu. Woda z rowu doprowadzana będzie z sąsiedniej (wyżej położonej zlewni) poprzez rurociąg pod wododziałem.

Czy wyżej opisane gromadzenie wody w stawie można traktować jako piętrzenie pomimo tego, że według ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod., piętrzenie "zarezerwowane" jest dla wód śródlądowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX