Czy, w przedstawionej sytuacji, wobec zmiany sposobu gromadzenia gnojowicy zasadne jest odstąpienie od monitoringu jakości wód podziemnych zgodnie z wnioskiem prowadzącego instalację?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instalacja do chowu macior w ilości większej niż 750 stanowisk objęta jest pozwoleniem zintegrowanym wydanym w 2007 r. Określony został w nim monitoring jakości wód podziemnych z uwagi na lokalizację lagun w oparciu o trzy piezometry (jeden na kierunku dopływu wód podziemnych i dwa na kierunku odpływu wód podziemnych do zbiorników). Od roku 2010 gnojowica przekazywana jest w całości poprzez system kanalizacji do biogazowni (zlokalizowanej na terenie fermy), natomiast laguny (niezadaszone, zbudowane z betonu częściowo zagłębione w ziemi zbiorniki), w których wcześniej była gromadzona gnojowica, obecnie stanowią miejsce gromadzenia pofermentu (produkt po procesie fermentacji - mieszanina użytych substratów - stosowany następnie do nawożenia pól uprawnych).

Czy wobec zmiany sposobu gromadzenia gnojowicy zasadne jest odstąpienie od monitoringu jakości wód podziemnych zgodnie z wnioskiem prowadzącego instalację?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX