Czy, w przedstawionej sytuacji, wartości odniesienia substancji w powietrzu dla aldehydu octowego zostały dotrzymane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W wyniku obliczeń modelowania poziomów substancji w powietrzu przeprowadzonych dla wędzarni ustalono, że w miejscu występowania budynku mieszkalnego wystąpiło przekroczenie wartości odniesienia dla aldehydu octowego. Maksymalne wyliczone stężenie tej substancji wyniosło ok. 39 µg/m3. Częstość przekraczania tej wartości nie przekracza jednak 0,2% czasu w roku i wynosi jedynie 0,06%.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu - dalej r.w.o.s.p., wszystkie wartości stężeń obliczone ze względu na budynki znajdujące się w pobliżu emitorów nie mogą przekraczać wartości D1. Częstość przekraczania wartości odniesienia lub dopuszczalnego poziomu substancji w powietrzu należy obliczyć, jeżeli wartości stężeń obliczone ze względu na budynki znajdujące się w pobliżu emitorów przekraczają wartość D1 lub nie jest spełniony warunek określony wzorem 3.4.

Natomiast, zgodnie z § 4 ust. 1 r.w.o.s.p. uznaje się, że wartość odniesienia substancji w powietrzu uśredniona dla 1 godz. jest dotrzymana, jeżeli wartość ta nie jest przekraczana częściej niż 0,2% czasu w roku dla substancji innych niż SO2.

W związku z powyższym, czy w opisanej sytuacji można uznać, że wartość odniesienia dla aldehydu octowego jest dotrzymana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX