Czy, w przedstawionej sytuacji, organ, który cofnął zezwolenie na zbieranie i odzysk, może nakazać posiadaczowi usunięcie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich magazynowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 5 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2013 r.

PYTANIE

Starosta w 2011 r. wydał decyzję cofającą zezwolenie na zbieranie i odzysk odpadów firmie X sp. z o.o. spółka komandytowa. Jedynym jej reprezentantem była X sp. z o.o. Starosta zobowiązał w decyzji spółkę do usunięcia w określonym terminie zgromadzonych odpadów z terenu nieruchomości gdzie była prowadzona działalność. Firma X spółka z o.o. upadła, a sąd stwierdził zakończenie postępowania upadłościowego tej spółki. Firma X sp. z o.o. sp. k. nie posiadała majątku i przestała de facto istnieć natomiast pro procura działa nadal. Z tego powodu egzekucja wykonania obowiązku usunięcia odpadów jest nieskuteczna. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. z 2001 r., istniała możliwość nakazania usunięcia odpadów z terenu nieruchomości nie przeznaczonych do ich składowania i magazynowania poprzez uprawnienie wójta, wynikające z tej ustawy, do wystawienia decyzji posiadaczowi odpadów. W chwili obecnej obowiązuje ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. Artykuł 26 ust. 2 u.o. wyłącza wójta z wydawania decyzji nakazujących posiadaczowi odpadów ich usunięcie, jeżeli obowiązek usunięcia jest skutkiem wydania decyzji o cofnięciu decyzji związanej z gospodarowaniem odpadami.

Czy w obecnej sytuacji prawnej można domniemywać, że starosta (organ, który cofnął zezwolenie na zbieranie i odzysk) na mocy art. 26 ust. 2 u.o. może wystawić decyzję nakazującą posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich magazynowania?

Czy istnieje jakaś inna droga do wyegzekwowania usunięcia odpadów nagromadzonych przez X sp. z o.o. sp. k. z określonego miejsca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX