Czy w procedurze magazynu typu call-off stock, żeby móc wprowadzać towary do sprzedaży w Polsce, należy zarejestrować się do VAT w Polsce?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma słowacka ("X") nieposiadająca siedziby ani miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce w związku z przemieszczaniem towarów. Firma X przemieszcza produkty ze Słowacji do Polski – tj. magazynu dystrybutora ("Z"), który następnie na podstawie zamówień odbiorcy (Y) dystrybuuje produkty do poszczególnych oddziałów polskiego odbiorcy (Y).

Procedura przemieszczenia towarów wygląda następująco:

1) Firma słowacka (sprzedawca) – "X" (VAT SK),

2) Transport towarów 1 (przekroczenie granicy),

3) Magazyn dystrybutora towarów – "Z" w Polsce,

4) Transport towarów,

5) Nabywca towarów - "Y" Przemieszczenie towarów własnych ze Słowacji do Polski przez podatnika (transport towarów

1) jest wykazywany jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce Późniejszy transport towarów (odbywający się w ciągu kilku dni) i przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę są dostawą towarów na terenie Polski. Sprzedawca X posługując się polskim numerem VAT (NIP PL) wystawia faktury za dostarczone towary z polską stawką VAT dla polskiego odbiorcy (Y) nabywca "Y" jest zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie położenia magazynu, a jego unijny numer identyfikacyjny, jest znany dostawcy w momencie rozpoczęcia transportu.

Jak w świetle dyrektywy Rady (UE) 2018/1910 z 4.12.2018 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE powinien postąpić sprzedawca X?

Czy słowacka firma "X" nadal musi być zgłoszona do polskiego VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX