Czy w pozwoleniu wodnoprawnym najwyższe dopuszczalne wskaźniki zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach powinny być zaostrzone ze względu na warunki korzystania z wód regionu wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2015 r.

PYTANIE

Ścieki są odprowadzane do rzeki z oczyszczalni ścieków bytowych poniżej 2000 RLM. Odbiornik (rzeka) znajduje się w wykazie JWCP i ma stan wód poniżej dobrego, określony jako zły. Odprowadzane ścieki mają ładunek zanieczyszczeń (BZT5, ChZT i zawiesiny) poniżej parametrów ładunków zanieczyszczeń odbiornika (badania WIOŚ).

Czy w związku z tym najwyższe dopuszczalne wskaźniki zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach powinny być zgodne z załącznikiem 2 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego- dalej r.w.ś.w.z. - dla oczyszczalni poniżej 2000 RLM?

Czy też powinny być zaostrzone, zgodnie z § 5 pkt 3 rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Środkowej Wisły?

Jeżeli mają być zaostrzone, to jakie przyjąć kryteria i z czego one mają wynikać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX