Czy w pozwoleniu wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków komunalnych do rzeki, będącej dopływem jeziora, należy określić najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń dla azotu i fosforu ogólnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Czy w pozwoleniu wodnoprawnym na odprowadzanie ścieków komunalnych z lokalnej oczyszczalni (RLM - 50) do rzeki będącej dopływem jeziora można nie określać najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń dla azotu i fosforu ogólnego, określając tylko BZT5, ChZTCr i zawiesiny ogólne - uznając, iż nie jest dopływem jeziora, z uwagi na dużą odległość do ujścia. Z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z. wynika, iż wartości te wymagane są m.in. w ściekach wprowadzanych do dopływów jezior. Miejsce wprowadzania znajduje się w odległości 8 km od ujścia rzeki do jeziora, przez które rzeka przepływa. Ilość odprowadzanych ścieków na dobę to ok. 3 m3.

Czy, jeśli rzeka nie wpada bezpośrednio do jeziora, lecz do innej rzeki, a następnie do jeziora można uznać, iż rzeka nie jest dopływem (bezpośrednim) jeziora i nie określać wartości azotu i fosforu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX