Czy w pozwoleniu wodnoprawnym na korzystanie z wód na potrzeby przepławki należy zatwierdzić nową instrukcję gospodarowania wodą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

W związku z art. 131 ust. 2a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.- użytkownik stawów rybnych uzyskał w 2010 r. pozwolenie wodnoprawne na pobór wód z rzeki oraz na piętrzenie wód rzeki za pomocą jazu, stanowiącego własność Skarbu Państwa i zarządzanego przez ZMiUW. W pozwoleniu zatwierdzono instrukcję gospodarowania wodą w związku z jej piętrzeniem. W 2015 r. ZMiUW wybudował przy jazie przepławkę, ale do dziś nie posiada on pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody na potrzeby przepławki. Starosta zwrócił ZMiUW uwagę, że pobór wody na potrzeby przepławki odbywa się bez wymaganego pozwolenia, ale ZMiUW nie złożył wniosku o jego wydanie. Złożył natomiast instrukcję gospodarowania wodą obejmującą piętrzenie wody oraz zależne korzystanie z wód przez: po pierwsze właściciela stawów – pobór wody na stawy, a po drugie przez ZMiUW – pobór wody na potrzeby przepławki. Zgodnie z art. 131 ust. 2a pr. wod. instrukcja stanowi załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia. Takiego wniosku ZMiUW nie złożył, zatem postanowiliśmy ją odesłać.

Co powinien zrobić starosta, jeśli ZMiUW złoży wniosek na pobór wody wraz z instrukcję gospodarowania wodą, obejmującą piętrzenie i zależne korzystanie z wód?

Czy przy pozwoleniu na pobór na przepławkę może zatwierdzić instrukcję na piętrzenie i zależne korzystanie z wód, skoro pozwolenie na piętrzenie posiada właściciel stawów, a w nim zatwierdzono instrukcję gospodarowania wodami obejmującą tylko piętrzenie (obecnie nieaktualną, ale wciąż ważną)?

Jeśli wydamy decyzję i zatwierdzimy w niej instrukcję na piętrzenie i zależne korzystanie z wód, to na jakiej podstawie mamy uchylić część pozwolenia udzielonego właścicielowi stawów (piętrzenia i instrukcję na piętrzenie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX