Czy w pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza należy uwzględnić kotłownię opalaną drewnem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 października 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zakładzie do obróbki drewna ma miejsce emisja pyłu zawieszonego PM10 z instalacji odciągowej znad stanowisk obróbczych. Instalacja podlega pod pozwolenie na wprowadzanie pyłów do powietrza, ze względu na przekroczenie 10% wartości odniesienia uśrednionych dla godziny dla pyłu PM10.

Ponadto na terenie zakładu znajduje się kotłownia opalana drewnem, o mocy niekwalifikującej jej pod pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, ani pod zgłoszenie. Z kotłowni ma miejsce m.in. emisja pyłu zawieszonego PM10.

We wniosku o wydanie pozwolenia na wprowadzanie pyłów do powietrza dla ww. zakładu uwzględniona została do obliczeń rozprzestrzeniania emisja pyłu zarówno z procesu technologicznego, jak i kotłowni. Obliczenia wykazały dotrzymanie wartości odniesienia dla pyłu PM10, ale przekroczenie jego 10% wartości odniesienia (przekroczenie 10% wartości odniesienia ma miejsce również przy uwzględnianiu tylko emisji z procesu technologicznego).

We wniosku zaproponowano, aby pozwolenie na wprowadzanie pyłów do powietrza ustalało rodzaje i ilości pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza, wyrażone:

łu z procesu technologicznego)

łego zakładu uwzględniająca emisję pyłów zarówno z procesu technologicznego jak i kotłowni - kotłownia nie jest objęta obowiązkiem nawet zgłoszenia).

Czy można wydać takie pozwolenie, czy należy w myśl art. 224 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., uwzględnić w emisji rocznej z całego zakładu tylko emisję pyłu PM10 z procesu technologicznego (jedyna instalacja na terenie zakładu wymagająca pozwolenia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX