Czy w postępowaniu wznowieniowym dopuszczalne jest wydanie decyzji o umorzeniu postępowania ze względu na wydaną inną decyzję, czy powinna zapaść decyzja merytoryczna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2018 r.

PYTANIE

Organ I instancji odmówił wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Następnie organ II instancji w postępowaniu odwoławczym utrzymał decyzję organu I instancji twierdząc, że brak jest dowodów potwierdzających kwestie podnoszone w odwołaniu. Na podstawie drugiego wniosku inwestor uzyskał od organu I instancji pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę. Następnie inwestor złożył wniosek do organu II instancji o wznowienie postępowania odwoławczego przedstawiając dowody, z powodu braku których, w pierwszym postępowaniu organ II instancji utrzymał decyzję odmowną. Inwestor zdążył zrealizować przedmiot decyzji drugiego postępowania. W wyroku WSA z 13.01.2010 r. II SA/Kr 1515/09 zauważył, że wydanie w sprawie nowej decyzji poprzedzone być winno powtórną oceną zgromadzonego w sprawie całego, kompletnego i uzupełnionego materiału dowodowego, który uwzględniałby stan faktyczny. Czynności podejmowane przez organ administracji stanowią bowiem powrót do odpowiedniego stadium zwykłego postępowania instancyjnego. Nową decyzję rozstrzygającą zatem o istocie sprawy wydaje się, jak gdyby sprawa nie była w danej instancji rozstrzygnięta.

Czy w postępowaniu wznowieniowym dopuszczalne jest wydanie decyzji o umorzeniu postępowania (czy w uzasadnieniu organ musi odnieść się do przedstawionych dowodów) ze względu na wydaną inną decyzję, czy powinna zapaść decyzja merytoryczna rozstrzygająca sprawę co do istoty jak wskazano w ww. wyroku WSA?

Inwestor zamierza wnieść o odszkodowanie za błędy w postępowaniu.

Czy słusznie upiera się o szczegółowe uzasadnienie decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX