Czy w opisanym przypadku, w którym melasa jest kierowana do gorzelni jako substrat do produkcji alkoholu, a nie do skarmiania zwierząt, może być ona traktowana jako produkt paszowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W procesie produkcji cukru z buraków w zakładzie cukrowniczym powstaje melasa buraczana - odpad o kodzie 02 04 99 nienadający się już do odzysku z cukru, ale chętnie wykorzystywany przez miejscową gorzelnię rolniczą do produkcji skażonego alkoholu etylowego jako dodatku do paliw. Cukrownia nie posiada decyzji marszałka województwa wydanej na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. potwierdzającej spełnienie warunków uznania melasy za produkt uboczny, lecz mimo to traktuje melasę jako pełnowartościowy "produkt" i jako taki gorzelni sprzedaje. Gorzelnia, od ponad dwudziestu lat posiadała zezwolenie starosty na odzysk odpadów melasy, lecz w związku z nowym podejściem cukrowni (uznającym melasę za materiał paszowy na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 68/2013 z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie katalogu materiałów paszowych) odstąpiła od ubiegania się o przedłużenie zezwolenia starosty na odzysk mając na względzie przesłankę wyłączenia stosowania ustawy o odpadach (art. 2 pkt 13 u.o.).

Czy w opisanym przypadku, w którym melasa jest kierowana do gorzelni jako substrat do produkcji alkoholu, a nie do skarmiania zwierząt, może być ona traktowana jako produkt paszowy, czy też raczej powinna być potraktowana jako odpad, którego cukrownia pozbywa się, a gorzelnia odzyskuje i winna na nowo uregulować stan formalnoprawny w tym zakresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX