Czy w opisanym przypadku organ może ograniczyć lub cofnąć pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza bez odszkodowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 marca 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład posiada obowiązujące pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza. Obecnie zwrócił się z wnioskiem o zmianę tego pozwolenia. Przedłożył dokumentację z której wynika, że nastąpi wzrost emisji rocznej o ponad 500% dla niektórych substancji w stosunku do obowiązującego pozwolenia. Ponadto poinformował, że w obowiązującym pozwoleniu nie zostały uwzględnione istniejące juz wówczas niektóre emitory. Obecnie zakład dostawił jeden emitor w postaci pieca (nowy). Jest również informacja o tym, że bilans zużycia energii, surowców, materiałów nie ulega zmianie w stosunku do obowiązującego pozwolenia (za wyjątkiem zużycia gazu, bo nowy emitor w postaci pieca będzie dołożony).

Urząd wezwał zakład do wyjaśnień, dlaczego przy niezmienionym bilansie następuje taki wzrost emisji (o ponad 500% dla niektórych substancji). W odpowiedzi zakład informuje, że tak duża różnica w emisji rocznej w stosunku do obowiązującego pozwolenia wynika z błędnego założenia przyjętego do pierwszej dokumentacji, na podstawie której zostało wydane to pozwolenie (emisje określone w pozwoleniu więc są nieprawidłowe, bo zostały przyjęte na podstawie dokumentacji, a ta zaś została błędnie wykonana).

Czy w takiej sytuacji, gdzie organ wydał pozwolenie, w którym ustalił wielkości emisji dopuszczalnych na podstawie błędnych założeń przyjętych w dokumentacji do obliczeń, a tym samym zaniżonych emisji, jest podstawą do stwierdzenia nieważność tej decyzji?

Informuję ponadto, że zakład nie chce złożyć wniosku o wydanie nowego pozwolenia. Wnioskuje o zmianę obowiązującego pozwolenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX