Czy w opisanej sytuacji starosta powinien żądać decyzji środowiskowej przy wydawaniu zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na przetwarzanie odpadów przez wykorzystanie ich w produkcji betonu. Do wniosku załączył decyzję środowiskową wydaną w czerwcu 2008 r. w oparciu o przepisy Prawa ochrony środowiska, z okresem obowiązywania do czterech lat i możliwością wydłużenia terminu o dwa lata, w przypadku kiedy realizacja przedsięwzięcia przebiega etapowo. Decyzja środowiskowa z 2008 r. nie reguluje kwestii wykorzystywania odpadów w produkcji betonu, mowa w niej o cemencie, kruszywie, piasku i wodzie. Ze względu na fakt, że przedsiębiorca posiadał już zezwolenie na odzysk odpadów, wydane w czerwcu 2006 r. z okresem obowiązywania do grudnia 2015 r., obecnie wnioskowane zezwolenie miałoby być drugim zezwoleniem regulującym kwestię wykorzystania (odzysku) popiołów w produkcji betonu. W postępowaniu z 2006 r. decyzja środowiskowa nie była brana pod uwagę.

Czy w tej sytuacji ma zastosowanie art. 72 ust. 2a pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś.?

Czy starosta powinien żądać decyzji środowiskowej?

Jeśli tak, to z jaką datą wydania oraz jaka powinna być jej treść, tzn. czy powinna być w niej mowa o odzysku odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX