Czy w opisanej sytuacji burmistrz powinien nakazać właścicielowi nieruchomości przyłączenie jej do istniejącej sieci kanalizacyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pomimo sytuacji opisanej poniżej burmistrz powinien nakazać właścicielowi nieruchomości przyłączenie jej do istniejącej sieci kanalizacyjnej?

Burmistrz wszczął z urzędu postępowanie administracyjne wobec właściciela nieruchomości w sprawie przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, tj. wykonania obowiązku, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g. Podczas oględzin nieruchomości stwierdzono, że nieruchomość ta jest zabudowana budynkiem mieszkalnym, jest wyposażona w bezodpływowy zbiornik (zlokalizowany za budynkiem z tyłu ogrodu), który jest opróżniany ok. 2 razy w ciągu roku. Właściciel nieruchomości wniósł do protokołu oględzin nieruchomości, że w okresie budowy kolektora sieci kanalizacyjnej pracownik RWiK Sp. z o.o., który wykonywał projekt budowlany kolektora i przykanalików sieci kanalizacyjnej, stwierdził brak możliwości przyłączenia ich nieruchomości do sieci z powodu niewystarczających spadków na przykanaliku. Właściciel wniósł również, że dwa lata temu (przed wykonaniem kompleksowego zagospodarowania terenu nieruchomości) wystąpił do RWiK Sp. z o.o. z wnioskiem o przyłączenie jej nieruchomości do sieci kanalizacyjnej lub partycypację w kosztach wykonania tego przyłączenia. W odpowiedzi na wniosek uzyskał ustną informację, że nie ma możliwości przyłączenia jej nieruchomości do sieci kanalizacyjnej z powodu niewystarczających spadków na przykanaliku. Burmistrz odrębnym pismem wystąpił do spółki RWiK z zapytaniem, czy przedmiotowa nieruchomość ma możliwości przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. W odpowiedzi na swoje zapytanie uzyskał informację, że nieruchomość ma możliwość włączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej pod warunkiem, że przyłącze kanalizacyjne z budynku zlokalizowane będzie bezpośrednio od ściany frontowej budynku w stronę ulicy, w której ułożona jest sieć kanalizacyjna. Z posiadanych map sytuacyjno-wysokościowych wynika, że wyjście kanalizacji wewnętrznej z budynku wychodzi w stronę ogrodu, w którym znajduje się zbiornik bezodpływowy, a kolektor istniejącej sieci kanalizacyjnej biegnie po drugiej stronie budynku mieszkalnego. W związku z powyższym nakaz przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej skutkowałby koniecznością przebudowy całego budynku mieszkalnego (przeniesienie wyjścia kanalizacyjnego na drugą stronę budynku) celem uzyskania wymagalnych minimalnych spadków na przykanaliku kanalizacji ściekowej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX