Czy w obecnej chwili powinno się odmówić zmiany pozwolenia w zakresie zwiększenia emisji i czasu pracy instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy starosta powinien cofnąć lub ograniczyć pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza po zmianie w 2017 r. art. 86 ustawy o dostępie do informacji ..... z uwagi na bardziej rygorystyczne związanie decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach?

W 2015 r. starosta wydał pozwolenie sektorowe na emisję do powietrza określając między innymi parametry emitorów. Instalacja objęta pozwoleniem miała wydaną decyzję środowiskową, która również określała wysokość i średnicę emitorów. Ówczesne brzmienie art. 86 wprost nie wiązało starosty, a także interpretacja Ministerstwa Środowiska tego artykułu była taka, że decyzja środowiskowa ustala tylko lokalizację przedsięwzięcia a nie szczegóły jego realizacji. W związku z tym pozwolenie starosty (przy spełnieniu wszystkich standardów) dla jednego źródła określa wysokość emitora niższą niż w decyzji środowiskowej. Pozwolenie ważne jest do stycznia 2026 r. Obecnie prowadzący instalację wystąpił o zmianę pozwolenia sektorowego między innymi zwiększając ilość godzin pracy źródeł emisyjnych z 16 h/dobę na 24 h/dobę. Natomiast decyzja środowiskowa posiada zapis, że instalacja może być eksploatowana tylko przez 16h/dobę.

Czy w obecnej chwili powinno się odmówić zmiany pozwolenia w zakresie zwiększenia emisji i czasu pracy instalacji?

Czy ponadto należy wszcząć postępowanie w sprawie ograniczenia eksploatacji instalacji do parametrów określonych w decyzji środowiskowej?

Obecnie instalacja znajduje się na terenach z przekroczeniami standardu pyłu, a wniosek o zmianę pozwolenia przewiduje wzrost emisji rocznej pyłu o 50% (z 0,030 Mg na 0,045 Mg).

Czy ocena organu, że jest to istotna zmiana i wymagana jest kompensacja, jest oceną prawidłową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX