Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność w mieszkaniu mamy i prowadzi PKPiR metodą kasową. Dla celów prowadzenia działalności gospodarczej posiada z mamą umowę użyczenia na określony metraż powierzchni. Działalność nie wymaga zmiany kwalifikacji lokalu - do jej wykonywania potrzebne jest pokój, biurko, komputer itp. Wymiar czynszu oraz dowody opłat mediów zawierają dane mamy. Podatnik nie zgłosił do spółdzielni mieszkaniowej faktu zarejestrowania w lokalu działalności gospodarczej.

Czy podatnik ma prawo ująć w kosztach czynsz i opłaty za media w proporcji wykorzystywanego metrażu, jeżeli rachunki są wystawiane na jego mamę, ale to podatnik je opłaca i posiada dowody opłat?

Czy podatnik może mieć w umowie użyczenia od mamy powierzchnię określoną w procentach jako 30% lokalu i tak rozliczać ww. opłaty?

Czy dokonana zapłata jest warunkiem koniecznym ujęcia czynszu i mediów w PKPiR?

Czy w obliczu konieczności rzeczywiście dokonanej opłaty (potwierdzenia przelewu) czynsz za ostatnie 3 miesiące roku 2014 opłacony w styczniu roku 2015 powinien być ujęty w roku 2015 (oczywiście w umownej proporcji)?

Czy mimo ewentualnego naruszenia prawa w kwestii braku zgłoszenia do spółdzielni mieszkaniowej faktu zarejestrowania w lokalu działalności gospodarczej, podatnik jest automatycznie pozbawiony prawa do ujęcia w kosztach powyższych kosztów związanych z użytkowaniem lokalu dla celów działalności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?