Czy w kontekście ustawy o dostępie do informacji publicznej imię i nazwisko osoby, która zwróciła się do jednostki samorządowej z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, samo w sobie stanowi informację publiczną dla innego wnioskodawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1) Czy w kontekście ustawy o dostępie do informacji publicznej imię i nazwisko osoby, która zwróciła się do jednostki samorządowej z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, samo w sobie stanowi informację publiczną dla innego wnioskodawcy?

2) Czy prawo do informacji publicznej w przestawionej sprawie podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Uzasadnienie: Do ośrodka pomocy społecznej wpłynął wniosek o udzielenie informacji publicznej, dotyczący realizacji na terenie Miasta pilotażowego programu dla seniorów. Ośrodek stwierdził, że informacje, których zażądał wnioskodawca stanowią informację publiczną i ustosunkował się do wniosku. Po jakimś czasie, do tego samego ośrodka wpłynął wniosek innego wnioskodawcy, który powołując się na zapisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwrócił się z żądaniem udostępnienia informacji, komu ten ośrodek, w konkretnym przedziale czasowym, udzielał informacji publicznej na temat tego samego programu dla seniorów. Ośrodek dysponuje tylko imieniem i nazwiskiem pierwszego wnioskodawcy.

Czy jednostka ma obowiązek przekazania tej informacji drugiemu wnioskodawcy, czy należy w takim przypadku odmówić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX