Czy w efekcie powrotu do zwolnienia stowarzyszenie powinno dokonać korekty VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Stowarzyszenie prowadzi akademik świadcząc usługi zakwaterowania i wyżywienia dla studentów. W 2014 roku wartość sprzedaży przekroczyła 150 000 zł i stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako czynny podatnik VAT.

W kolejnych latach wartość sprzedaży oscylowała wokół tej kwoty i wszystko wskazuje na to, że w 2018 roku wartość sprzedaży nie przekroczy 200 000 zł. Stowarzyszenie rozważa powrót do zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.

Czy przepis zawarty w art. 91 ust. 7c u.p.t.u. oznacza w praktyce, że stowarzyszenie musiałoby skorygować odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu wszystkich towarów i usług zakupionych w 2018 roku?

Innymi słowy, czy w efekcie powrotu do zwolnienia od stycznia 2019, w 2018 roku mielibyśmy tylko VAT należny i żadnego podatku naliczonego?

Stowarzyszenie nie posiada środków trwałych przy nabyciu których odliczałoby VAT. Sytuacja stowarzyszenia jest taka, że co roku podatek należny i naliczony były sobie równe. Zmiana statusu stowarzyszenia była całkowicie neutralna dla budżetu. Stowarzyszenie rozważa powrót do zwolnienia, żeby pozbyć się obowiązku wysyłania JPK VAT i deklaracji VAT. Jeśli nasze rozumienie treści art. 91 ust. 7c u.p.t.u. jest prawidłowe, oznaczałoby to nieproporcjonalną karę finansową tylko z powodu chęci zmniejszenia obciążeń formalno-administracyjnych.

Jakie jest uzasadnienie dla takiej kary?

Po co podniosła się kwota uprawniająca do zwolnienia, skoro musielibyśmy słono zapłacić, za to, żeby z tego zwolnienia skorzystać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX