Czy w dochodzie świadczeniobiorcy należy uwzględnić kwotę przyznanej emerytury bez pomniejszania jej o potrącony zasiłek stały?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osobie otrzymującej zasiłek stały ZUS przyznał emeryturę z wyrównaniem za okres, za który wypłacono zasiłek stały, przy czym kwotę wyrównania – zgodnie z art. 99 ustawy o pomocy społecznej - pomniejszono o kwotę wypłaconego za ten okres zasiłku stałego.

Proszę o informację, czy obliczając aktualny dochód tej osoby, od jej dochodu należy odliczyć ww. pomniejszenie, czy też należy je uwzględnić w dochodzie mimo, iż faktycznie zostało ono przez ZUS przekazane bezpośrednio na konto Ośrodka Pomocy Społecznej?

Zgodnie z art. 99 ust. 1 i 3 ustawy o pomocy społecznej osobie, której przyznano emeryturę lub rentę za okres, za który wypłacono zasiłek stały lub zasiłek okresowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy rentowe, które przyznały emeryturę lub rentę, wypłacają to świadczenie pomniejszone o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconych za ten okres zasiłków i przekazują te kwoty na rachunek bankowy właściwego ośrodka pomocy społecznej. Kwota pomniejszenia nie może być wyższa niż przyznana za ten okres kwota emerytury lub renty. Natomiast w myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:

1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;

3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX