Czy w decyzji wydanej dla źródła spalania - silnika gazowego na mocy art. 154 ust. 1a p.o.ś. należy określać emisję dopuszczalną maksymalną wyrażoną w kg/h dla SO2, CO, NOx i pyłu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Czy w decyzji wydanej dla źródła spalania - silnika gazowego na mocy art. 154 ust. 1a ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś. należy określać emisję dopuszczalną maksymalną wyrażoną w kg/h dla SO2, CO, NOx i pyłu?

Czy należy ustalać emisję dopuszczalną roczną dla SO2, CO i pyłu?

Dla silnika gazowego, w tab. 10 zał. nr 5 rozporządzenia o standardach ustalono standard emisji tylko dla NOx - 95 mg/Nm3 dla 15% tlenu w spalinach. W zgłoszeniu dodatkowo operator wskazał, że emitowane będzie CO (które nie ma określonych wartości odniesienia), SO2 i pył w śladowych, praktycznie niemierzalnych ilościach (szczególnie, że spaliny z silników cechuje duża zawartość tlenu, są bardzo rozrzedzone). Obliczenia rozprzestrzeniania wykazują, że stężenia w powietrzu dla SO2 i pyłu nigdzie nie przekroczą 10% wartości dopuszczalnych stężeń w powietrzu. Organ natomiast chce ustalić wielkość emisje maksymalne w kg/h i emisje roczne w kg/a (a nie w Mg/a) dla 4 zanieczyszczeń, oraz standard dla NOx. Jak sądzę, organ kieruje się dosłownym brzmieniem art. 154 ust. 2, choć nie rozumiem, dlaczego nie zastosował art. 188 ust 5.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX