Czy w decyzji rekultywacyjnej powinna być wskazana konieczność wykonywania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi substancjami powodującymi ryzyko, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w decyzji rekultywacyjnej wydanej w oparciu o ustawę z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. powinna być wskazana konieczność wykonywania badań zanieczyszczenia gleby i ziemi substancjami powodującymi ryzyko, o których mowa w załączniku nr 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z 01 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1395) - dalej r.s.p.o.z.?

Z ustawy w/w obowiązek prowadzenia badań nie wynika.

Czy podmiot, który posiada wydaną decyzję na rekultywację, a prowadził wcześniej kopalnię kruszywa, bądź na rekultywację wyrobiska poeksploatacyjnego borowiny (rekultywacja przy użyciu odpadów borowiny ex 18 01 81) jest podmiotem, który z dużym prawdopodobieństwem mógł spowodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, o których mowa w załączniku nr 2 r.s.p.o.z.?

Czy tereny w obrębie zamkniętego składowiska odpadów komunalnych, odpadów obojętnych i innych niż niebezpieczne, zrekultywowanych, tereny wokół zrekultywowanych lagun mogą być miejscami, które z dużym prawdopodobieństwem mógł spowodować historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, o których mowa w załączniku nr 2 r.s.p.o.z.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX