Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 4 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Czy na czas trwania epidemii można przeorganizować pracę administracji i obsługi technicznej w sp zoz-ie w ten sposób, że np. jedna osoba jest w pracy jeden tydzień a druga jest w domu, po czym następuje zamiana?

Reorganizacja ma na celu ochronę pracowników przed zarażeniem i zapewnienie ciągłości pracy biurowej sp zoz-u. Zgodnie z art. 93 u.dz.l. czas pracy wynosi 8 godzin dla pracowników technicznych z biurowych 7 h i 35 minut.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?