Czy w aktualnym stanie prawnym dopuszcza się możliwość odsprzedaży nadwyżki węgla przez gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w ramach sprzedaży końcowej węgla prowadzonej na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych [zmienionej ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 roku o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw] gmina może sprzedać nadwyżkę surowca, która jest wynikiem różnicy ważenia surowca w miejscu, w którym gmina odbierała go od dostawy (podmiot wprowadzający) i miejscu, z którego surowiec dystrybuowany był przez gminę do mieszkańców?

W ramach preferencyjnej sprzedaży węgla gmina zawarła umowę z dostawcą. Umowa dotyczyła określonych ilości poszczególnych rodzajów opału. Według dokumentów wagowych ilość wydanego przez dostawcę opału odpowiada ilości określonej w umowie i gmina zapłaciła dostawcy za taką ilość. Z dokumentów wagowych na placu z którego opał dystrybuowany był do mieszkańców wynika, że ilość opału jaka wjechała na plac jest większa niż ilość wynikająca z zawartej umowy (za którą gmina zapłaciła dostawcy).

Czy w ramach sprzedaży końcowej gmina może sprzedać powstałą nadwyżkę surowca, za którą nie zapłaciła dostawcy (z uwagi na różnicę w dokładnościach wag w ww. dwóch miejscach)?

Jeżeli tak, to czy uzyskane w wyniku takiej sprzedaży środki stanowić mogą dochód gminy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX