Czy uzyskanie wyższych kwalifikacji przez pielęgniarkę wymaga, aby pracodawca ją awansował?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kwiatkowska Monika
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W naszym szpitalu pielęgniarka odcinkowa posiadająca licencjat ukończyła specjalizację. Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorstwami jej kwalifikacje należałoby zakwalifikować jako specjalista pielęgniarka i automatycznie do grupy 2 z załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1801 ze z.m) . Pielęgniarka pracuje na oddziale anestezjologi. Nasz szpital już spełnia wymagania odnośnie zatrudniania pielęgniarek anestezjologicznych na tym oddziale.

Czy musimy z automatu, tylko dlatego, że pielęgniarka uzyskała wyższe kwalifikacje (nie była skierowana przez zakład pracy na specjalizację, nie miała zgody) awansować ją na stanowisko "specjalista pielęgniarka"?

Szpital nie ma pieniędzy na taką podwyżkę wynagrodzenia. Zakres czynności jest ten sam. W oddziale jest kilka pielęgniarek specjalistek, które kilka lat temu uzyskały awans, ale one mają w zakresie obowiązków dodatkowe czynności.

Czy nie będzie zarzutu dyskryminacji, nierównego traktowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX