Czy uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Geodeta uprawniony oddał do weryfikacji operat techniczny z wznowienia znaków granicznych. W trakcie tego wznowienia okazało się:

1) Działka podlegająca wznowieniu powstała w wyniku podziału nieruchomości w 1993 r.

2) Następnie dla całej działki w 1999 r. przeprowadzono rozgraniczenie, w trakcie rozgraniczenie geodeta w protokole pisze, że pokazuje granice z powyższego podziału, strony na nią się zgadzają, stabilizuje ją znakiem nadz. i podz., strony podpisują protokół, szkice.

3) Obecnie jest przeprowadzane wznowienie i w trakcie analizy dokumentów z rozgraniczenia okazuje się, iż w tym rozgraniczeniu w protokole pisze, iż pokazuje granice z podziału z 1993 (strony na to się zgodziły), ale w trakcie wyznaczania w terenie popełnił błąd i współrzędne tych punktów różnią się od tych, które są w operacie z podziału nieruchomości z 1993 r. (w trakcie tego rozgraniczenia pisze w protokole, że to są dane z podziału, wyznacza coś innego, ale na gruncie ludzie zgadzają się na stabilizację tych jakby błędnych znaków granicznych).

Teraz geodeta w trakcie tego wznowienia odkrywa ten błąd i przekopuje znaki graniczne, aby miały współrzędne zgodne z tymi z podziału z 1993 r. W toku tych czynności ze wznowienia nie sprawdził stabilizacji podziemnej znaków granicznych. Jedna ze stron jest niezadowolona z przekopania tych znaków, ale nie stawiła się na gruncie, jedynie potem wysłała skargę na geodetę do tut. starostwa i do WINGIK.

Jaką podać podstawę prawną w protokole weryfikacji, jeśli chodzi o to, że w trakcie czynności wznowienia znaków granicznych, w przypadku rozbieżnych dokumentów źródłowych nie powinienem przekopywać tych znaków granicznych pochodzących z rozgraniczenia, jedynie o tym fakcie napisać w protokole i pouczyć strony o możliwości wniesienia sprawy do sądu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX