Czy ustalenie spłaty należności jest pomocą publiczną (de minimis), skoro jedyną korzyścią przedsiębiorcy będzie niedochodzenie przez starostę zapłaty należności na drodze sądowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 8 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Użytkownik wieczysty będący przedsiębiorcą wystąpił do starosty o rozłożenie na raty zaległości w opłatach rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa. Starosta za zgodą wojewody rozłożył zaległość w trybie art. 12a ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n. spisując z dłużnikiem porozumienie ustalające comiesięczne terminy płatności rat zaległości powiększonych o odsetki ustawowe za opóźnienie (liczonych na dzień spłaty każdej z rat).

Czy takie ustalenie spłaty należności jest pomocą publiczną (de minimis), skoro jedyną korzyścią przedsiębiorcy będzie niedochodzenie przez starostę zapłaty należności na drodze sądowej (każda z rat zaległości jest powiększona o odsetki ustawowe za opóźnienie liczone na dzień spłaty)?

Czy jeśli takie porozumienie (rozłożenie na raty zaległości bez rezygnacji z odsetek) jest jednak pomocą publiczną, to w tym przypadku zastosowanie będzie miał § 4 pkt 17 rozporządzenia Rady Ministrów z 11.08.2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz.U. z 2018 r. poz. 461) - dalej r.w.p.p.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX