Czy ustalanie wysokości zobowiązania podatkowego (zaliczka na podatek PIT-5L) na podstawie dokonanych wpisów do PKPiR jest prawidłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kica Jolanta
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2017 r.

PYTANIE

Prowadzę PKPiR. W ramach działalności gospodarczej dokonuje importu towarów handlowych z Chin, które docierają do mnie po dwóch miesiącach, np. faktura wystawiona w grudniu 2016 r., a towary otrzymane w lutym 2017 r. Jak stanowi § 17 ust. 1 r.p.k.p.r., zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Jednocześnie art. 22 ust. 6b ustawy o PIT stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących PKPiR uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Z kolei z pkt 3 objaśnień do r.p.k.p.r. wynika, że w kolumnie 2 należy wpisywać dzień miesiąca wynikający z dokumentu będącego podstawą zrobienia wpisu (datę poniesienia wydatku, otrzymania towaru lub uzyskania przychodu albo datę zestawienia sprzedaży).

Czy jeśli do PKPiR będę ujmować towary handlowe w dacie otrzymania i dodatkowo zaprowadzę ewidencję do podatku dochodowego, w której będę korygowała koszty na skutek otrzymania faktury, po zamknięciu miesiąca będzie to prawidłowe?

Czy ustalanie wysokości zobowiązania podatkowego (zaliczka na podatek PIT-5L) na podstawie dokonanych wpisów do PKPiR jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX