Czy ustalając urlop dla niepełnoetatowca należy stosować zaokrąglenie do pełnego dnia w górę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 6 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Szalak Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 sierpnia 2010 r.

PYTANIE

Czy wyznaczając urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy stosować zaokrąglenie do pełnego dnia w górę?

Zgodnie z treścią art. 154 § 2 k.p. niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wynikałoby z tego, że np. pracownikowi zatrudnionemu na 1/8 etatu, podstawa 26 dni przysługuje urlop w wysokości: 26 x 1/8 =3,25; 3,25 zaokrąglenie do 4, czyli 32 godz. - i taka zasada jest stosowana w firmie. Jednak spotkaliśmy się z interpretacją, że przy naliczeniu urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie stosuje się zaokrągleń: Regulacja art. 154 § 2 k.p. nasuwa wątpliwości interpretacyjne w związku z godzinnym sposobem obliczenia urlopu w stosunku do przepisu art. 1542 § 1 k.p.

1. Pierwszy sposób tego zaokrąglenia opiera się na przepisie art. 152 § 2 k.p. Przykładowo pracownik z powyższego przykładu ma do dyspozycji 32 godz. urlopu W tygodniu pracuje on 5 godz., to jego urlop wyniesie 6 tygodni i 2 godz. (32:5=6 i 2/5 tygodnia). Porównując urlop pracownika o tym samym stażu pracy zatrudniony na 1 etat wynosi 5 tyg. i 1 dzień (26 dni: 5 dni tygodnia=5 tyg. i 1 dzień).

2. Druga interpretacja: art. 154 § 3 k.p. ogranicza wymiar urlopu ustalonego na podstawie § 2 (czyli proporcjonalnie do czasu pracy) do wymiaru urlopu określ. w § 1. Wykładnia systemowa sprzeciwia się przyjęciu takiej metody zaokrąglenia wymiaru urlopu, która prowadzi do nieuzasadnionego uprzywilejowania pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Stanowiłoby to naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji), a ustawy powinny być w miarę możliwości tak interpretowane, aby były zgodne z Konstytucją. Innego sposobu zaokrąglania, niż wyżej przedstawiony, wymagają także przepisy k.p. o równym traktowaniu pracowników i zakazie dyskryminacji, w tym także ze względu na wymiar czasu pracy (art. 112, 113 i 183a). Zaokrągleniu podlega (jeżeli jest potrzeba) ostatnia część urlopu wówczas, gdy jest ona niższa od dobowego wymiaru czasu pracownika w tym dniu. Zaokrągla się ją wówczas do pełnego wymiaru czasu pracy tego dnia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX