Czy ustalając reprezentatywność zakładowych organizacji związkowych w zakładach pracy będących sądami powszechnymi, do ogólnej liczby pracowników zatrudnionych należy wliczać także sędziów i asesorów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Podgórska-Rakiel Ewa
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy ustalając reprezentatywność zakładowych organizacji związkowych zgodnie z art. 253 ust. 1 pkt 1 i 2 i art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych, w zakładach pracy będących sądami powszechnymi, do ogólnej liczby pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy/osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy – należy wliczać także sędziów i asesorów, którzy odpowiednio zgodnie z art. 178 ust. 3 Konstytucji i art. 106j § 2 Prawa o ustroju sądów powszechnych nie mają prawa koalicji związkowej?

Wątpliwość budzą także dwie dodatkowe kwestie z tym powiązane:

1. W szeregu spraw zakładowe organizacje związkowe reprezentują także zbiorowe interesy także sędziów i asesorów (np. w zakresie BHP, ZFŚS);

2. Przyjmując, że do liczby pracowników wlicza się także osoby bez prawa koalicji związkowej – dochodziłoby do mniej korzystnej sytuacji dla organizacji związkowych w sądach powszechnych w stosunku do pozostałych zakładów pracy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX