Czy ustalając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zastosować art. 24 ust. 2 u.ś.r., tj. przyznać zasiłek od grudnia br. (upłynął okres 3-miesięczny liczony od dnia wydania orzeczenia)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani miała przyznany zasiłek pielęgnacyjny do 31.07.2020 r., tj. do końca ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.

Następnie w związku z wydłużeniem ważności orzeczenia na podstawie tzw. ustawy covidowej przedłużono prawo do zasiłku pielęgnacyjnego.

W dniu 04.12.2020 r. ta sama Pani składa kolejny wniosek o zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka, przedkładając jego nowe orzeczenie o niepełnosprawności, wydane 25.08.2020 r. przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Nie zostało złożone odwołanie od orzeczenia, stało się ono ostateczne we wrześniu br., orzeczenie uprawnia do dalszego pobierania zasiłku.

Czy ustalając prawo do zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka, należy zastosować art. 24 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. przyznać zasiłek od grudnia br. (ponieważ upłynął już okres 3-miesięczny liczony od dnia wydania orzeczenia, który pozwala na przyznanie prawa do świadczeń za okres wsteczny)?

Jeżeli tak, co z zasiłkiem wypłaconym do listopada 2020 r. na podstawie decyzji "covidovej", która obowiązywała "nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności", czyli w niniejszej sprawie do sierpnia 2020 r.?

Czy w takiej sytuacji należy orzec nienależnie pobrane świadczenie?

Czy jednak organ powinien zastosować art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych kierując się datą, z którą nowe orzeczenie o niepełnosprawności stało się ostateczne i termin 3 miesięczny liczyć od tej daty (tj. od września br.)?

Należy zaznaczyć, iż Strona była prawidłowo pouczona w decyzji przedłużającej prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w zw. z COVID-19 o konieczności zgłoszenia zmian, w tym o wydaniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX