Czy usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy obniża obowiązujący go wymiar czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie obowiązuje 4 miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują w ruchu ciągłym. Grafik jest sporządzany na 4 kolejne miesiące okresu rozliczeniowego. W grafiku wykazana jest większa liczba godzin pracy, niż stanowi norma czasu pracy. W grafiku jest informacja o ilości godzin, które należy udzielić w ciągu 4 miesięcy, aby czas pracy pracownika był zgodny z norma czasu pracy. Bezpośredni przełożeni udzielają dni wolnych po konsultacji pracownikiem. Ewidencja czasu pracy po 4 miesiącach zgadza się z obowiązująca norma czasu pracy. Zdarzają się sytuacje, że pracownik zachoruje i nie zdąży odebrać dni wolnych. W jego ewidencji czasu nie ma dni wolnych.

W sytuacji, gdy pracownik pracował w okresie od dnia 1.11.2016 r. do 31.01.2017 r. w ruchu ciągłym, jego czas pracy jest zgodny z obowiązująca w tym okresie normą czasu pracy. W lutym 2017 r. miał zaplanowaną pracę na 168 godz. W ciągu miesiąca miał mieć udzielony 1 dzień wolnego, tak aby jego czas pracy był zgodny z normą czasu pracy. Pracownik w lutym 2017 r. nie przepracował żadnego dnia. Przez cały miesiąc był na zwolnieniu lekarskim.

Czy w takim przypadku należą się nadgodziny?

Czy przy rozliczaniu czasu pracy z 4 miesięcy należy pomniejszyć wymiar czasu pracy pracownika o dni zwolnienia lekarskiego?

Czy też wypłacić nadgodziny porównując grafik i normę czasu pracy, nie uwzględniając, że był na zwolnieniu lekarskim?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX