Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą handlową zarejestrowaną na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (dokonujemy wewnątrzwspólnotowych dostaw). Chcemy zlecić firmie czeskiej - podatnik VAT UE -rozwożenie towarów na terytorium Czech i na trasie Czechy-Austria. Towar do przewoźnika z Czech zostanie dostarczony przez naszego przewoźnika z Polski i tam towar zostanie przeładowany na jego samochód i te towary będą przez niego rozwożone do odbiorców na terenie Czech a także do odbiorców w Austrii.

Czy usługi świadczone przez przewoźnika z Czech, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE będą stanowiły dla naszej firmy import usług?

Dostawca towarów dla naszej firmy z Niemiec dostarcza towar bezpośrednio dla naszego odbiorcy, który ma siedzibę na terytorium Czech. Transport dokonywany jest przez dostawcę niemieckiego, czy w tej sytuacji musimy zastosować uproszczoną procedurę dotyczącą trójstronnych transakcji łańcuchowych, nadmieniam, że wszystkie podmioty biorące udział w transakcji są zarejestrowanymi podatnikami VAT-UE, ponadto dostawca na fakturach, jako adres dostawy wskazuje adres kontrahenta z Czech. Czy możemy nie stosować procedury uproszczonej dotyczącej transakcji trójstronnych i rozliczyć na terytorium Polski WNT - nabycie od kontrahenta z Niemiec i WDT dla kontrahenta z Czech?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację