Czy usługi udźwiękowienia filmów świadczone przez studio nagrań są zwolnione z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2005 r.

PYTANIE

Studio nagrań prowadzi działalność w ten sposób, że podpisuje z lektorami umowy o przekazanie praw autorskich. Polega to na tym, że lektor zobowiązuje się do interpretacji tekstu, po czym przenosi prawa takiej interpretacji na zleceniodawcę, czyli studio. Podobnie jest z muzykami, którzy komponują muzykę do filmów. Studio dokonuje udźwiękowienia gotowych już fragmentów filmów reklamowych i fabularnych umieszczając zapis dźwięku w formie głosu, muzyki, oraz i głosu i muzyki. Studio nagrań wystawia dwie faktury - jedną za udźwiękowienie filmu, a drugą za udzielenie licencji na wykorzystanie muzyki i głosu w filmie.

Czy te działania są klasyfikowane do kategorii 92.PKWiU. "Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego"?

92.11 obejmuje także wyroby (filmy kinematograficzne, naświetlone i wywołane oraz nagrane taśmy wideo), które są wynikiem działalności usługowej w zakresie produkcji filmów i taśm wideo. 92.11.32 obejmuje również usługi studiów nagrań dźwiękowych.

Czy w związku z tym są to czynności zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access