Czy usługi telekomunikacyjne świadczone dla jednostek i zakładów budżetowych należy oznaczać symbolem "EE"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polski czynny podatnik VAT świadczy masowe usługi telekomunikacyjne w zakresie dostępu do internetu na rzecz odbiorców krajowych (są to zarówno przedsiębiorcy/podatnicy jak i osoby niebędące podatnikami w rozumieniu przepisów o VAT).

Czy w nowej strukturze JPK_V7 świadczenie ww. usług na rzecz osób fizycznych (nie-podatników) należy oznaczać polem "EE"?

Czy symbolem "EE" należy oznaczać usługi świadczone dla jednostek budżetowych czy zakładów budżetowych, w rozumieniu prawa budżetowego zawsze, czy wyłącznie w przypadku, gdy świadczona usługa jest związana z działaniem tej jednostki lub zakładu jako podatnika?

Faktury dla jednostek i zakładów budżetowych po tzw. centralizacji VAT wystawiane są na właściwą jednostkę samorządu terytorialnego (gminę, miasto, powiat), jednak jako odbiorca usługi widnieje np. zespół szkół, szkoła, przedszkole, ośrodek sportu i rekreacji, ośrodek kultury, biblioteka, itd. Nie ma reguły i może się okazać, że dana jednostka budżetowa czy zakład budżetowy, oprócz wykonywania zadań gminy/miasta, wykonuje również dodatkowo czynności opodatkowane VAT (np. i najczęściej wynajmuje komercyjnie część swoich pomieszczeń).

Czy w celu właściwego raportowania tych transakcji w zakresie oznaczenia "EE" podatnik świadczący usługi telekomunikacyjne może/musi badać okoliczności w jakich dana jednostka/zakład budżetowy nabywa od niego usługi i czy ma status podatnika, czy wystarczy, że status podatnika ma nadrzędna jednostka samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat, województwo)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX