Czy usługi prawnicze adwokata mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, nie znając finału sprawy, która cały czas toczy się przed sądem?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 20 lipca 2012 r.
Autor odpowiedzi: Michalska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2004 r.

PYTANIE

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupiłem środek trwały: koparko-ładowarkę, którą użytkowałem ponad 6 miesięcy. Następnie ją sprzedałem przedsiębiorcy, który prowadzi działalność gospodarczą w podobnym zakresie. Po około roku od momentu sprzedaży przez mnie tego środka trwałego, okazało się że koparka-ładowarka ta pochodzi z kradzieży. W związku z powyższym, Komenda Wojewódzka Policji idąc śladem dokumentów trafiła do mnie, a następnie do mojego nabywcy. Konsekwencją tego było zarekwirowanie mojemu nabywcy tej koparko-ładowarki (bez szans zwrotu, ponieważ znalazł się właściciel). W związku z powyższym, mój nabywca z powództwa cywilnego wystąpił do sądu o zwrotu ode mnie równowartości nabytej koparko-ładowarki, obliczając jej wartość z uwzględnieniem cen rynkowych. W między czasie z Prokuratury otrzymałem postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie mojego paserstwa dotyczącego tej koparko-ładowarki. W związku z założoną przez mojego nabywcę przeciwko mnie sprawie, wynająłem adwokata ustanawiając go swoim pełnomocnikiem procesowym. Mój adwokat za usługi prawnicze (odpowiedź na pozew, analiza stanu faktycznego i prawnego, reprezentacja) wystawił mi fakturę.

Czy usługi prawnicze mojego adwokata mogę zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, nie znając finału sprawy która cały czas toczy się przed sądem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy