Czy usługi odbierania odpadów ze statków można opodatkować stawką VAT 0%?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2018 r.

PYTANIE

W dniu 11.03.2017 r. odebraliśmy odpad "zaolejone wody z odwadniania olejów w separatorach" z jednostki morskiej, która przebywa w Szczecinie od 28.02.2017 r. Jednostka cumuje przy nabrzeżu w granicach portu morskiego, gdzie przebiega przygotowanie jednostki do formalnego przejęcia i eksploatacji u nowego właściciela -armatora. Zlecenie na odbiór odpadów otrzymujemy jednak od firmy zajmującej się budową, wyposażeniem i remontem statków (na nią będziemy fakturować usługę) która, aby przeprowadzić remont czy serwis musi najpierw usunąć wytworzony na jednostce odpad.

Czy otrzymując zlecenie na odbiór odpadów z jednostek morskich od firm remontowych przy nabrzeży których jednostki cumują można stosować art. 83 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.?

Nie ma problemu, jeśli odpad odbieramy z jednostek na zlecenie Zarządu Portu (wtedy jednostka przypływa z towarem wyładowuje go i wypływa) wówczas stosujemy art. 83 ust. 1 pkt 11 u.p.t.u. ochrona środowiska morskiego - jak się ma to jednak do odbioru odpadów z jednostek, które przypływają na obszar portu i przechodzą serwis lub remont?

Prace zlecane są nam nie przez armatora, lecz przez firmę remontującą.

Czy można w tej sytuacji zastosować art. 83 ust. 1 pkt 14 u.p.t.u., jeśli usługę wykonujemy na zlecenie polskiej firmy remontującej, a nie bezpośrednio dla armatora?

Czy w przypadku odbioru odpadów na zlecenie stoczni z jednostek przez nich remontowanych (odpady wytworzone na statku podczas remontu) można zastosować stawkę 0% VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX